Unikátní výzkum, kterého se zúčastnilo 3.000 pracovnic a pracovníků z téměř 40 zemí včetně České republiky odhaluje, že přetrvávající problémy snižují kvalitu péče a ohrožují zdraví zaměstnanců v sociálních službách.
Nová studie, kterou dnes zveřejnila UNI Global Union, odhaluje po jednom roce s covidem-19 všudypřítomný nedostatek personálu, mzdy na hranici chudoby, cílené útoky a nebezpečné podmínky v systému globální zdravotní péče. UNI je přesvědčena, že se jedná o první průzkum dokumentující podmínky zaměstnanců v sociálních službách po celém světě během pandemie.
Více než polovina zdravotníků v průzkumu UNI uvedla, že jejich mzda jim neposkytuje slušnou životní úroveň, což znamená, že nejsou schopni si zajistit základní životní potřeby, jako je bydlení, jídlo a doprava. Více než 30 % stále nemá odpovídající přístup k ochranným pomůckám a toto procento je vyšší v zemích nejvíce zasažených virem. 65 % pracovníků, kteří zažili smrt spolupracovníka nebo pacienta, uvedlo, že se jim ze strany zaměstnavatele nedostalo žádné podpory k překonání úzkosti, strachu a jiných problémů duševního zdraví souvisejících s jejich prací.
Příběhy a statistiky ve zprávě UNI Global Union, vycházející z údajů od 3.001 zdravotníků z 37 zemí, vykreslují znepokojující obraz zkolabovaného systému globální zdravotní péče, který příliš často nehledí na životy pracovníků a jejich nejzranitelnějších klientů.
„Naše společnosti příliš dlouho snižovaly význam péče jako ‚ženské práce‘ a během pandemie jsme svědky toho, jaké tragické důsledky přináší nedostatečné finanční zajištění, podhodnocování a přetěžování zdravotníků,“ prohlásila generální tajemnice UNI Global Union Christy Hoffmanová. “Často slyšíme, že covid-19 všechno změnil, avšak jedna věc, která se dostatečně nezměnila, je to, jak si vážíme zaměstnankyň v sociálních službách – zejména v dlouhodobé péči.“
Christy Hoffmanová dále uvedla: „Tento průzkum je varovným signálem upozorňujícím na situaci v sektoru sociálních služeb na celém světě. Ukazuje, že pokud chceme kvalitní péči – pokud chceme odrazit tuto pandemii a zabránit jejímu dalšímu šíření – musíme přehodnotit pečovatelskou práci a musíme si vážit práce lidí v sociálních službách.“
Více než 80 % z lidí zaměstnaných v sociálních službách jsou ženy, v oblasti dlouhodobé péče tvoří ženy dokonce 90 % ze všech zaměstnanců. Skutečnost, že pečovatelská práce je ženskou doménou, ovlivňuje všechny nejdůležitější otázky, které zmiňovali pracovníci v průzkumu.
Mezi klíčová zjištění patří:
Většina respondentů pracuje v dlouhodobé péči, a to buď v domovech s pečovatelskou službou nebo v domovech klientů. Výzkum UNI zveřejněný minulý měsíc ukázal, že pracovníci v dlouhodobé péči mají jedno z nejnebezpečnějších zaměstnání na světě. Není překvapením, že polovina z respondentek uvedla, že jejich spolupracovnice onemocněla covidem-19, a z nich téměř jedna z deseti uvedla, že jeho spolupracovnice na virus zemřela.
Amnesty International, PSI a UNI spočítaly, že v prvním roce pandemie zemřelo minimálně 17.000 zdravotníků.
Vedle rizik spojených s virem 14 % dotazovaných pracovnic a pracovníků sdělilo, že kvůli své profesi čelí výhružkám a násilí. Pracovnice z Rakouska uvedla, že byla vystavena „slovní agresi a hrozbě bití“ ze strany příbuzných pacientů, zatímco jiná byla „napadena na ulici a v supermarketu“.
„Pracovnice a pracovníci z celého světa prohlašují, že je naléhavě třeba reorganizovat sektor péče tak, aby se jeho těžištěm stal život. To znamená důstojné odměny, bezpečná pracovní místa, odborové zastoupení a zvyšování globálních standardů pracovních podmínek,“ řekl Adrian Durtschi, vedoucí UNICARE, sektoru globální organizace zastupující dva miliony pracovníků.
UNI vypracovala rozsáhlý soubor směrnic k provedení nezbytných globálních změn v oblasti péče. Zahrnují:
UNI Global Union zastupuje 20 miliónů pracovníků ve službách ve 150 zemích. Její sektor UNICARE zahrnuje 2 miliony pracovníků zdravotní péče z celého světa.